خبرنامه انجمن كامپوزيت ايران

www.ircomas.org

شماره 107

چهارشنبه  13 شهریور  1387

اخبار

برگزاری اولین همایش علمی روش های تولید لوله های كامپوزیتی در خوزستان

همایش یك روزه "روش های تولید لوله های GRP" توسط گروه صنعتی آوند (عضو حقوقی انجمن) در اهواز برگزار شد.

این همایش كه روز چهارشنبه مورخ 6/6/1387 در محل سالن كنفرانس سازمان آب و برق خوزستان با حضور تعداد زیادی از مسئولین استان و علاقمندان صنعت كامپوزیت برگزار گردید از ساعت 10 صبح تا 5 بعداز ظهر ادامه داشت. در این همایش آقای دكتر سید حمیدرضا هاشمی در مورد روشهای تولید لوله های GRP سخنرانی كردند.

یك گروه سه نفره از اعضاء
انجمن كامپوزیت ایران به نمایندگی از طرف اعضاء هیئت مدیره انجمن در این مراسم حضور بهمرسانیدند.

مراسم در ساعت 10 صبح آغاز شد و پس از تلاوت آیاتی از كلام اله مجید افراد زیر سخنرانی ایراد كردند:

1- مدیرعامل گروه صنعتی آوند آقای دكتر محمد غلام كاظمینی

2- حجت الاسلام ناصری نژاد به نمایندگی از طرف نمایندگان مجلس شورای اسلامی حاضر در جلسه

3- آقای دكتر سلحشور معاون سازمان اب و برق خوزستان

4- آقای دكتر شیرازی دبیر اجرایی انجمن كامپوزیت ایران

5- آقای دكتر حمیدرضا هاشمی عضو هیئت مدیره انجمن كامپوزیت ایران و مدیرعامل شركت اچ بی كامپوزیت

6- آقای مایكل گارنیش كارشناس ساخت لوله های GRP از انگلستان
 


ساخت صندلیهای هواپیما با مواد جدید کامپوزیتی

شرکت ادونس کامپوزیت گروپ (ACG) اخیراً برخی قطعات داخلی هواپیما را با مواد کامپوزیتی پری پرگ تهیه میکند که مطابق با مشخصات فنی درخواستی شرکت هواپیمایی ایرباس میباشد.
طیف وسیعی از انواع کامپوزیتهای پری پرگ توسط شرکت ACG تهیه میشود که عبارتند از اپوکسی، فنولیک و سیستمهای رزینی BMI که با روشهای مختلف و با الیاف گوناگون نظیر الیاف کربن و یا الیاف شیشه تهیه میشوند.
جهت استفاده در ساخت قطعات داخل اطاق هواپیما مواد کامپوزیتی شرکت ACG خواص فوق العاده ای را از خود نشان داده اند که باعث میشود قطعات ساخته شده استانداردهای اجباری سازمان هواپیمایی فدرال آمریکا و نیز خواسته های ایرباس را برآورده کند.
مثلاً پری پرگ های فنولیک شرکت ACG برای ساخت کابین مسافرین و دیواره های داخلی و پانل های سقفی مورد استفاده قرار می گیرد همچنین برای ساخت دیواره ها، دستشویی ها و قسمتهای خدماتی داخلی بکار گرفته میشوند. پری پرگ های فنولیک شرکت ACG اولاً در مقابل شعله مقاومت میکنند ثانیاً بصورت عایق حرارتی عمل میکنند و ضمناً حداقل گازهای سمی و دود را ساطع میکنند.
شرکت ACG همچنین مواد پری پرگ مختص ساخت قطعات داخلی دیگر هواپیما نظیر صندلیها و سازه داخلی آنها و نیز کف هواپیما و نگهدارنده های بار مسافرین را نیز تهیه میکند.
شرکت ACG باتوجه به کارخانه های مستقر د رانگلستان و ایالات متحده خود قاد راست با یک شبکه توزیع کارآمد به تمامی دنیا سرویس بدهد. 

(لطفاً جهت کسب اطلاعات کاملتر به خبرنامه انگلیسی همین شماره مراجعه فرمائید.)


منبع
: جک کامپوزیت

ترجمه و ويرايش: مرتضي رسول شيرازي

 


سه پروژه نیروگاه بادی جدید درایالت مینسوتای آمریکا

شرکت جول ویند روز بیستم اوت سال جاری اعلام کرد که سه واحد نیروگاه بادی جدید در شهرهای مختلف ایالت مینسوتا آغاز به کار کردند. توافقنامه توجیه اقتصادی این سه طرح اخیراً با گروهی از سرمایه گذاران در شهرهای تیف ریورفالز (پروژه 20 مگاواتی)، سنت پیتر (تا 5 مگاوات) و گرانیت فالز (5 تا 10 مگاوات) هر سه د رایالت مینسوتا امضا شده بود.

آقای دانیل جول رئیس شرکت جول ویند اظهار داشت که در مورد این پروژه ها بسیار امیدوار و خوشحالیم و با توجه به شروع بکار این سه پروژه، در مجموع ما 19  پروژه فعال داریم و باتوجه به فرایند موفقی که ابداع کرده ایم با کمک سرمایه گذاران محلی نیروگاههای بادی را یکی بعد از دیگری شروع و تکمیل میکنیم و مطمئن هستیم که همگی آنها موفقیت آمیز خواهند بود.

اضافه شدن سه نیروگاه جدید در دو ماه اخیر نشان از تقاضای بالای اینگونه نیروگاههای بادی در منطقه دارد و بعلت تجربه و تبحرمان در این مقوله اخیراً تقریباً هر روز پیشنهاد جدیدی برای احداث این نوع نیروگاههای بادی از سرمایه گذاران محلی دریافت میکنیم و این دقیقاً چیزی است که ما از ابتدای کار انتظارش را داشتیم.

اینک با گذشت کمتر از چهار ماه از علنی کردن نوع فعالیتمان تقریباً تمام دوستانمان میدانند که ما چگونه عمل میکنیم و روستائیان آمریکایی در این ایالت توجیه شده اند که مجبور نیستند تمام زمینها و مزارعشان را به صاحبان نیروگاههای بزرگ بادی واگذار کنند بلکه بصورت تعاونی یک نیروگاه کوچک بکمک ما میسازند که خود و همسایگانشان از منافع آن بهره مند میگردند.

شرکت جول ویند در شهر ووداستاک مینسوتا قرار گرفته و تاکنون یازده نیروگاه را تکمیل کرده و تحویل مشتری هایش داده است.

 

(لطفاً جهت کسب اطلاعات کاملتر به خبرنامه انگلیسی همین شماره مراجعه فرمائید.)

منبع: جک کامپوزیت

ترجمه و ويرايش: مرتضي رسول شيرازي

 


اتومبیل کامپوزیتی با سوخت یک لیتر در هر یکصد کیلومتر  

گروه سرمایه گزاری رابرت رایلی که یک شرکت طراحی محصولات است و در شهر گلن دیل ایالت آریزونای آمریکا قرار دارد روز 6 اوت 2008 اعلام کرد که برنامه ساخت اتومبیل هیبریدی XR3 که دو سرنشین بوده و با انواع سوخت کار میکند را تهیه و آماده کرده است تا مطابق درخواست مشتری تهیه و تحویل نماید.

این اتومبیل سه چرخه قادر است 2 نفر سرنشین خود را با هر گالن سوخت تا 225 مایل (بیشتر از 360 کیلومتر) راه ببرد. البته این اتومبیل اسپرت بگونه ای طراحی شده است که میتوان موتورهای متفاوت با قدرتهای متفاوت روی آن نصب کرد مثلاً نوع دیزلی آن با هر گالن سوخت 125 مایل (بیش از 200 کیلومتر) راه را طی میکند. نوع باطری دار آن قادر است با هر بار شارژ کردن تا یکصد مایل (بیشتر از 160 کیلومتر) مسیر را طی کند. این اتومبیل را میتوان بصورت دوگانه سوز نیز سفارش ساخت داد. بعلت نداشتن سیستم کنترل کامپیوتری این اتومبیل هزینه های ساخت بسیار پایین آمده و نیاز به برنامه دادن به آن نیز نیست.

طبق اظهارات آقای رابرت رایلی رئیس این شرکت و نویسنده کتاب "اتومبیل های قرن 21" طی دو سالی که طراحی XR3 طول کشید بیشتر از 2500 درخواست "پیش خرید" داشته ایم.

یک بسته نقشه های کامل ساخت این اتومبیل با CD مربوطه 200 دلار قیمت گذاری شده است. موتور این اتومبیل سه سیلندر است و اگرچه باطری آن در عرض 2 ساعت با استفاده از یک پریز معمولی روی دیوار شارژ میشود و قادر است براحتی تا حدود یکصد کیلومتر راه برود ولیکن با استفاده از ترکیب سوختها توانایی بالاتری پیدا کرده است و میتواند با استفاده از فقط 3 گالن سوخت بیشتر از 600 کیلومتر مسافت را طی کند.

 

(لطفاً جهت کسب اطلاعات کاملتر به خبرنامه انگلیسی همین شماره مراجعه فرمائید.)

منبع: جک کامپوزیت

ترجمه و ويرايش: مرتضي رسول شيرازي

 


 

بیانیه انجمن

 

 

بیانیه عدم حضور در هشتمین نمایشگاه بین المللی رنگ، رزین و پوششهای صنعتی تهران
 28 آذر الی 1 دی

اعضاء محترم انجمن کامپوزیت ایران، بـه اسـتـحـضـار می رسـانـد کـه طـبـق مصـوبـه جـلـســه هــیـئـت مـدیـره شــمـاره 90 انـجـمـن ( مورخ 8/5/1387 ) با توجه به موفقیت چشمگیر نمایشگاه بین المللی کامپوزیت در بهمن ماه سال 1386 و نظر به اینکه انجمن درحال تلاش جهت اخذ مجوز نمایشگاه کامپوزیت بصورت مستقل میباشد مقرر گردید اعضاء این انجمن به منظور اعلام جایگاه (و در صورت صلاحدید) از حضور در نمایشگاه "رنگ و رزین تهران" خودداری کنند.


ضمناً لازم به ذکر است، متأسفانه علیرغم اینکه از شرکت بانیان امید درخواست شده بود که از کلمه "کامپوزیت" بدون هماهنگی کتبی با انجمن استفاده نشود معهذا ایشان در کلیه تبلیغات خود از لغت "کامپوزیت" استفاده کرده اند.

 

معرفي توليد كنندگان و دستاندركاران صنعت كامپوزيت در ايران

 

انجمن كامپوزيت ايران در اين بخش در هر خبرنامه به معرفي يكي از توليدكنندگان و دست اندركاران اين صنعت در ايران ميپردازد. در اين شماره به معرفي  شرکت اچ بی کامپوزیت مي پردازيم.

 

((شرکت اچ بی کامپوزیت ))

شركت اچ بي كامپوزيت با سوابق توليد محصولات خود در خارج از كشور مفتخر است تجربيات خود در خصوص ساخت تجهيزات صنايع شيميايي و پتروشيمي را جهت نيل به خودكفايي صنعتي كشور در اختيار صنعتگران ايراني قرار دهد. اين شركت سازنده محصولات FRP (Fiber Reinforced Plastics) جهت مقابله با خوردگيهاي شديد شيميايي در صنايع ميباشد. اين محصولات شامل مخازن نگهداري مواد شيميايي، مخازن تحت فشار، لوله و اتصالات، انواع برجها شامل Absorption Tower، Scrubber، راكتورهاي شيميايي، داكت، هود، فن و... ميباشد. كليه محصولات شركت مطابق با آخرين استانداردهاي رايج در ايالات متحده آمريكا مانند Du Pont، ASME، NBS و ASTM توليد و ارائه ميگردند.
لوله ها و اتصالات اين شركت مانند زانو، سه راهي، بوشن، فلنج، كاپلينگ، تبديل و... در دو كلاس 150 و 300 پوند فشار هيدروستاتيك و تا دماي 210 درجه سانتيگراد در قطرهاي 2/1 تا 48 اينچ طراحي و توليد ميشوند. مخازن، راكتورها و برجهاي توليدي اين شركت نيز با قطرهاي مختلف در ابعاد و اشكال متفاوت منجمله استوانه اي عمودي، استوانه اي افقي، مكعب مستطيل و... طراحي و توليد ميگردند.
از خدمات ديگر شركت اچ بي كامپوزيت پوشش دادن انواع پمپها و ايمپلر آنها، همچنين كف سالنها و جداره دروني و بيروني مخازن فلزي و يا استخرهاي سيماني جهت ايجاد مقاومت در مقابل خوردگيهاي شديد شيميايي ميباشد. همانند ساير توليدات اين شركت اينگونه پوششها نيز منطبق با استانداردهاي بين المللي اجرا ميگردد. خلاصه اي از سوابق اجرايي اين شركت در هر يك از زمينه هاي فوق كه در داخل كشور جهت صنايع شيميايي و پتروشيمي اجرا گشته اند در همين بخش آورده شده است.
محصولات اين شركت در داخل كشور توسط شركتهاي دولتي مانند پتروشيمي بندر امام، پتروشيمي شيراز، پالايشگاه آبادان، پالايشگاه اصفهان، پتروشيمي آبادان، پتروشيمي خراسان، مجتمع تغليظ سرب و روي انگوران ( كالسيمين )، شركت ملي سرب و روي ايران، سازمان صنايع دفاع، شركتهاي خصوصي توليدكننده شوينده ها و پاك كننده ها و ساير شركتها استفاده شده كه هر يك از آن موارد قدمي در جهت نيل به خودكفايي و قطع وابستگي به كشورهاي خارجي بوده است.

 

 

حمايت كنندگان

 


 

نورايستا پلاستيك

توليد كننده قطعات كامپوزيت در خودرو

 

تحقیق و توسعه مواد و سازه های کامپوزیت

 

فيلم مستند

  
 

نشريات

 

 
 

88703326 - 021

 

 دوره های آموزشی

 

 روز شمار همايش ها و نمايشگاههاي كامپوزيت و صنایع مرتبط در دنيا

موضوع

مكان

زمان

هشتمین همایش علمی-دانشجویی مهندسی مواد و متالورژی ایران-تهران
دانشگاه امیر کبیر

16/07/1387
18/07/1387

اولین کنفرانس نوآوری در صنعت خودرو ایران-دانشگاه علم و صنعت

29/07/1387
30/07/1387

پنجمین نمایشگاه تخصصی رنگ و رزین تبریز ایران-تبریز

30/07/1387
03/08/1387

برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی کامپوزیت و صنایع وابسته در استان یزد ایران-یزد

22/08/1387
25/08/1387

اولین همایش بین المللی کامپوزیت ها ایران-جزیره کیش

25/09/1387
28/09/1387

     
--- --- ---
--- --- ---
--- --- ---

 

 

ديبا فايبر گلاس

توليد كننده انواع الياف شيشه

شيمي پوشش كالا

توليد كننده انواع رزين ، ژل كوت و خمير رنگ

توليدي و صنعتي فراسان

توليد كننده لوله هاي كامپوزيتي

پارمیس

تامین کننده مواد اولیه، ماشین آلات، تکنولوژی و قطعات

صنايع رنگ و رزين يشم

توليد كننده انواع رزينهاي پلي استر و صنعتي

 

 

نشانی دفتر انجمن: تهران-خیابان خالد اسلامبولی-خیابان 15-شماره 3

تلفن: 88703326-21-0098

نمابر: 88703327-21-0098

پست الکترونیکی: info@ircomas.org